Kredim Neden Onaylanmıyor

tarafından
45
Kredim Neden Onaylanmıyor

Kişilerin artan ihtiyaçları acil nakit taleplerine neden olmaktadır. Bu ihtiyaçları banka kredilerini cazip hale getirmiştir. Bankalarda uygun kredi olanakları ile müşterilere kredi seçenekleri sunmaktadır. Bankalar var olan birçok işletme gibi ticaret yapan ve bu işten para kazanmayı hedefleyen kurumlardır. Bankalar müşteri kazanmaya çalışan ve müşteri sayılarını arttırma hedefindedirler.

Ancak bilinen ticaret kurallarında olduğu gibi verecekleri kredilerde sorun yaşamadan ödeme planına uyabilecek müşterilerine kredi verirler ve aksi bir durum fark ettikleri müşterilere kredi vermezler. Kredi almada belirli şartlar vardır. Bu şartların detaylı araştırmasını yapmadan kısa sürede nakit ihtiyacını karşılamak üzere bankalara kredi başvurusu yapan bireyler bankalardan kredi alamadıklarında bu şartları araştırmaktadırlar.

Bankalara kredi başvurusu yapan ve kredi başvurusu onaylanmayan bireylerce sorulan bir soru olan; Kredim neden onaylanmıyor? Sorusudur. Kredi başvurularının sorunsuz onaylanması için bankaların dikkate aldıkları gereklilikleri sağlamayan müşterilerin kredi başvuruları onaylanmaz. Şahısların kredi başvurusunda bankalara eksik bilgi vermeleri kredilerinin onaylanmasında olumsuz bir etkendir. Banka kredisi onaylanmadığında bankalarla hiç ilişkim olmadı demek doğru değildir.

Çünkü daha önce bankalardan kredi kullanmamış olmak kredi için olumlu etken sayılmaz. Bu nedenle müşterilerin bankalarla çokça mevduat ilişkisi içinde olmaları ve bu ilişkiyi mümkün olduğunca istikrarlı bir durumda yapmaları gerekmektedir. Bankaların müşterilerine kredi vermeden önce dikkate aldıkları bir diğer önemli konu ise müşterilerin kredi notlarıdır.

Kredi notu bankalarda en çok dikkate alınan unsurdur. Bunun nedeni kredi notunun müşterilerin daha önce bankalarla olan ilişkilerini yansıtan puan tablosu olmasından kaynaklanır. Bankalar kredi notu düşük olan müşterilere kredi vermezler. Bankaların dikkate aldığı bir diğer konuda kişilerin elde ettiği gelirdir. Kredinin geri ödemesinde fikir sahibi olmalarını sağlar. Müşteriler bankalara kredi başvurusu yapmadan önce bu şartları araştırarak kredi sonuçları hakkında fikir sahibi olabilmektedirler.

Kişilerin dikkat etmesi gereken bir konuda aynı anda birden fazla bankaya kredi başvurusu yapmamalarıdır. Bu durum şahısların kredilerinin onaylanmasında olumsuz bir durum oluşturmaktadır. Bu şekilde başvurudan önce gerekli araştırmaları yapan müşteriler uygun başvurularla kredi alabilirler. Bir diğer yazımız İhtiyaç Kredisi Şartları Nedir, Nasıl Alınır? başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.