Kredi veya Kredi Kartı Ödenmezse Ne Olur ?

tarafından
34
Kredi veya Kredi Kartı Ödenmezse Ne Olur ?

Bankalardan aldığınız kredi kartlarında imzaladığınız sözleşmelerde yer alan “1 yıl içerisinde asgari ödeme tutarının toplamda 3 defa olmak üzere ödenmemesi durumunda kredi kartları nakit avans ve nakit kullanıma kapatılmaktadır. Kullanıma kapatılması sonrasında bankaların yasal takip süreçleri başlamaktadır. Tüm bankalarda kredi kartı borcunun 90 gün içerisinde ödenmemesi halinde kredi kartı kullanıma kapatılarak yasal takip süreci başlatılmakta ve banka avukatları tarafından müşteriler aranarak orta yol bulunması denenmektedir. Ancak orta yolun bulunmaması halinde hukuki süreç başlatılarak mahkeme yoluyla sorun çözülmektedir.

Kredi Kartı veya Kredi Borcundan Dolayı Maaşa Haciz Gelir Mi?

Yalnızca kredi veya kredi kartında değil tüm icra işlemlerinde öncelik olarak maaşa haciz işlemi yapılmaktadır. Bu durum başladığı anda çalışanın maaşının dörtte birine haciz işlemi uygulanır. Çalışanın maaşına yalnızca 1 defa haciz işlemi uygulanabilir, aynı anda çalışanın maaşına 2. bir haciz işlemi uygulanamaz. Örnek olarak 2020 TL maaş alan bir kişinin maaşına koyulabilecek haciz miktarı maksimum 505 TL’dir. Bunun üzerinde bir haciz ve 2.bir haciz uygulanamaz.

Kredi Kartı veya Kredi Borcundan Dolayı Malvarlığına Haciz Gelir Mi?

Kredi veya Kredi Kartı borcunda bankalar müşterisinin veya borca kefil olan kişilerin malvarlığına ve banka hesaplarına haciz işlemi yapabilir. Bankaya olan borcunun az veya çok olması bu konuda önem arz etmediği gibi, haciz işlemi uygulanabilmektedir.

Kredi Kartı veya Kredi Borcundan Dolayı Aile Fertlerine Haciz Gelebilir mi?

Bankalar müşterisi ve kefil dışında imzası olmayan kimseye haciz uygulayamaz. Kredi sözleşmelerinde imza beyanı olmadığı sürece aile bireylerinizden ödeme talep edemez ve haciz işlemi uygulayamaz. Kesinlikle bir kişinin borcu nedeniyle aynı evde oturduğu diğer aile bireylerine bu borç yansıtılamaz. Bir çok kişi tarafından sorulan sorulardan biri; evli olan kişinin kredi veya kredi kartı borcundan dolayı eşine haciz gelmesine de aynı cevap verilebilir.

Borç Nedeniyle Kapatılan Kredi Kartı Ne Zaman Açılır?

Bankaların kredi kartı borcunu ödemeyen müşterilerinin kapatılan kredi kartını açma süreci tüm bankalarda farklılık göstermektedir. Bankaların insiyatifinde olan bir işlem olması nedeniyle bu konuda net olarak süre verilememektedir. Bankalar kendi nezdinde gerekli kontrolleri yaparak bu konuda olumlu veya olumsuz olarak işlem yapmaktadır. Borç nedeniyle kapatılan kredi kartlarında borcun tamamı ödendi diye kredi kartı kullanıma açılacak diye bir kural da mevcut değildir. Kredi kartı borcu ödense dahi tamamen kullanıma kapatılması da söz konusu olabilmektedir.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı ödemelerinizin düzensiz olması kredi notunuzu düşürecektir. Her gecikme veya her ödeme aksatılması kredi puanınızı düşüreceği için sonrasında kredi veya kredi kartı alırken zorluk çekebilirsiniz. Kredi notunuzun düşmemesi için kredi kartınızın ödemesini gününde yapmanız gerekmektedir. Kredi kartı borcunuzu 90 gün boyunca ödememeniz durumunda bankalar hukuki sürecin başlatılması için dosyanızı avukata vermektedir.