İhtiyaç Kredisi Şartları Nedir, Nasıl Alınır?

tarafından
92
İhtiyaç Kredisi Şartları Nedir, Nasıl Alınır?

Günümüzde bankaların tamamı kendi aralarındaki çekişmelerden dolayı ve müşteri memnuniyetini ön plana aldıkları için müşteri odaklı hale gelmişlerdir. Bu nedenle müşteri çekmek için ve müşteri memnuniyetini sağlamak için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Bu gayretlerden bir tanesi ise ihtiyaç kredisidir.

Bankalar müşterilerinin ihtiyaçlarını bildikleri için ve müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamalarını istemelerinden dolayı krediye bu ismi vermişlerdir. Bu sayede banka müşterileri ihtiyaçlarını bankalar aracılığı ile rahatlıkla karşılamaktadır. Ayrıca aldıkları kredileri cüzi bir miktar faizle taksitler halinde bankaya tekrar ödemektedirler.

Kredinin isminden de anlaşılacağı üzere müşterilerinin bütün ihtiyaçlarını karşılamaları için açılmış bir kredidir. Bu kredi sayesinde insanlar her türlü ihtiyaçlarını karşılayabilmektedirler. İnsanların ihtiyaçları hiç bitmediği içinde bu krediler yoğun talep görmektedir ve birçok insan ihtiyaç kredisini çekmektedir. İnsanların ihtiyaçlarını karşıladıkları için bankalar yoğun bir şekilde müşteri çekmektedirler.  Bu durumdan ise hem bankalar hem de insanlar memnun kalmaktadır.

İhtiyaç Kredisi İçin Gerekli Şartlar

Kredi çekecek olan insanların reşit sayılabilmeleri için ve bireysel olarak kredilerini çekebilmeleri için Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre 18 yaşına girmeleri gerekmektedir. Bu nedenle bankalar da insanların kredi çekmeleri için 18 yaşında olmalarını şart koşmaktadırlar. Bu nedenle henüz 18 yaşına girmemiş insanlar reşit sayılmadıkları için ihtiyaç kredisi çekmeleri mümkün değildir.

Ancak yine de ihtiyacı varsa yanında birinci dereceden olan akrabalarından biri aracılığı ile ihtiyaç kredisini çekmesi mümkündür. Bir diğer gerekli şart ise insanların maaş bordronuzun olmasıdır. Banka maaş gelirinize göre kredi verir ve bu sayede ihtiyaç kredisini çeken kişi öderken sıkıntı çekmez.

İhtiyaç Kredisi Çekmek İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Bankaların sizden istemiş oldukları şartları yerine getirdiğiniz takdir de sizden prosedür gereği birkaç belge istemektedirler. Bu belgelerin ilki ise nüfus cüzdanı ve nüfus cüzdan fotokopisidir. Bu belgenin istenmesinde ki amaç ise nüfus cüzdanınızda sizinle ilgili birçok bilgi yer aldığı için hem işleri kolaylaştırmak hem de vakit kaybını önlemektir. Bu sayede size gerekli olan ihtiyaç kredisini biran önce alırsınız ve ihtiyaçlarınızı biran önce gidermiş olursunuz.