Findeks Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

tarafından
146
Findeks Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi, hayatımızın belirli alanlarında ihtiyaç duyduğumuz bir sistem. İnsanlar, parası olmadıkları zamanda veya acil bir ihtiyaca sahip olduklarında kredi çekerek daha sonra bu krediyi geri öderler. Fakat kredi almanın bazı zorlukları bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi ise kredi notudur. Kredi notu, kredi almanızdaki en önemli faktördür. Kredi notunuz ne kadar yüksek olursa kredi alma şansınız da o kadar artacaktır. Bundan dolayı bankacılık işlemlerinizi düzenli bir şekilde gerçekleştirmelisiniz. Peki Findeks kurumu ile kredi notu nasıl öğrenilir? Ücreti ne kadar? Nasıl hesaplama yapılıyor?

Findeks Nedir?

Kredi Kayıt Bürosu’nun bünyesinde bulunan bir kurum olup çeşitli finansal işlemler sağlamaktadır. Kredi notu, risk raporu, not danışmanı, takipçi, izleme, uyarı hizmetleri, çek raporu gibi çeşitli hizmetleri müşterilerine sunmaktadır.

Türkiye’deki 9 bankanın ortaklığında 11 Nisan 1995 yılında kurulan Kredi Kayıt Bürosu, Findeks markasını 2014 yılında hayata geçirdi. Findeks, 2014 yılında hayata girmesiyle web ve mobil uygulaması da yayına alındı. O zamandan bu zamana kadar birçok yeni hizmeti hayata geçiren firma, halen gelişmeye ve müşterilerine kaliteli ve güvenli hizmet vermeye devam etmektedir.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Findeks Kredi Notu, müşterinin kredi alırken borçlarını ödeme ihtimalinin ne kadar yüksek olduğunu hesaplayan bir sistemdir. Findeks kredi notu, kredi almanın dışında kiralama ve yüksek miktarda fiyata sahip ürünleri almada da kullanılmaktadır.

Findeks kredi notu hesaplanırken birkaç faktör bulunmaktadır. Bunlardan ilki kredili ürün ödeme alışkanlıklarıdır. Bu faktör, notun %35’lik kısmını oluşturur. Ödemelerinizi zamanında gerçekleştirirseniz notunuz bu konuda güzel çıkacaktır. Diğer bir faktör ise mevcut hesap ve borç durumudur. Bu faktör, notun %35’lik dilimini kapsar. Bu konuda borçlarınız ve aktif banka hesaplarınız incelenir. Diğer bir faktör ise kredi notunun %11’ini oluşturan yeni kredili ürün açılışıdır. Eğer yakın zamanda bir kredi aldıysanız kredi notunuz bu durumdan etkilenebilir. Diğer bir faktör ise kredi notunun %10’unu oluşturan kredi kullanım yoğunluğudur. Eğer düzenli bir ödeme geçmişiniz var ise ve aktif düzenli bir banka müşterisi iseniz bu durum kredi notunuza katkı sağlayacaktır. Diğer unsurlar ise kredi notunun %9’luk kısmını oluşturmaktadır.

Findeks Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

KDV hariç 5.5 ₺ fiyat etiketine sahip olan Findeks Kredi Notu, Findeks’in web sitesinden öğrenilebilir. Eğer Findeks kredi notunuzu öğrenmek istiyorsanız bu bağlantıdan ürünü satın alarak kredi notunuzu detaylıca öğrenebilirsiniz. Eğer isterseniz Findeks’in müşterilerine sunduğu paketler ile daha detaylı bir şekilde hizmetler alabilirsiniz.