Bankanız Provizyon Vermedi Ne Demek?

tarafından
45
Bankanız Provizyon Vermedi Ne Demek?

Eski dönemlere göre kredi kartı kullanımı, son dönem itibari ile biraz daha arttı. Kredi kartlarına yapılan taksitlendirmeler ve internet ortamı aracılığıyla kullanım kolaylığı sağlanması, vatandaşın kredi kartlarına daha fazla yönelmesine sebep oldu. Bankanız provizyon vermedi uyarısı, internet üzerinden kredi kartı ile yapılan alışverişler sırasında olabiliyor. Yani bu alışveriş sırasında çeşitli hatalar yaşanabiliyor. Bu hatalar ise; kişilerin kredi kartlarıyla, bankalar arasında alışverişlerin yapılmış olduğu aracı firmaların hatası sebebiyle gerçekleşiyor. Bu hatalar kullanıcılara ulaşırken bankanız provizyon vermedi hatası şeklinde gönderiliyor. Bankanız provizyon vermedi ne demek sorusunun yanıtı genel anlamda bu şekilde açıklanıyor. Biraz daha detaylı bir şekilde anlatmak gerekirse, yazımızın devamında hepsinden bahsedeceğiz.

Provizyon Nedir?

Provizyon, kelime anlamı bakımından incelendiğinde tam olarak ‘’karşılık’’ anlamını taşımaktadır. Finans konusundaki provizyon kelimesi ise, kredi kartı işlemlerinde bankaların kullanıcılarına vermiş olduğu cevap ve cevaplar anlamını taşımaktadır. Provizyon nedir ve bankanız provizyon vermedi ne demek sorularının cevapları için en sade ve belirgin anlatımı şu şekildedir;

  • Bankalar, kredi kartı alışverişleri sırasında firmalar ile iletişime geçer. Hatta kart kullanıcıları ile de iletişime geçmektedirler. Bazı hatalı durumlarda firma ile banka iletişim kuramaz ve provizyon hatası meydana gelir.

Bu hata, genellikle internet ortamındaki alış işlemlerinde meydana gelir. İnternet alışverişlerinde POS cihazı kullanılmadığı için, kişisel bilgiler doğrultusunda alışveriş yapılır. Kişisel bilgiler alışverişin yapılacağı firmanın otomatik sistemi tarafından incelenir. Bu sırada herhangi bir hataya sebebiyet verecek sorun varsa, provizyon hatası ortaya çıkar.

Banka Provizyon Vermedi Hatası ve Çözümü

Banka provizyon vermedi hatası üst kısımda belirttiğimiz gibi genellikle internet alışverişlerinde meydana geliyor. Ancak nadir görülse de, POS cihazıyla fiziksel temaslı bir alışveriş sırasında da bu hata meydana gelebilir. Kasiyer çalışan kişiden ekranda görülen provizyon hata kodunu sizinle paylaşmasını talep edebilirsiniz. Burada karşınıza çıkan kodu, çalıştığınız bankanın müşteri temsilcisine iletirseniz, alışveriş sırasında yaşadığınız sorunu anında çözecektir.

Banka provizyon vermedi hatası sık görülen internet alışverişi sırasında meydana geldiyse, onun da pratik bir çözümü bulunmaktadır. Bu hata yüksek ihtimalle FRAUD engeline takılı kalan bir işlem sırasında meydana gelmiştir. Banka provizyon vermedi hatası ve çözümü için, alışveriş sorunu anındayken hızlı bir şekilde bankanız ile iletişime geçin. Banka müşteri temsilcisine gerekli sorunu aktarın ve acil bir şekilde çözüme kavuşmasını isteyin. Sorun çözülmese bile, anlık olarak sanal kart oluşturarak alışverişinizi gerçekleştirebilirsiniz.