Banka Hesabındaki Bloke Sebepleri Nelerdir?

tarafından
59
Banka Hesabındaki Bloke Sebepleri Nelerdir?

Bankalar, vatandaşların isteklerine genellikle olumlu yanıt vermeye çalışırlar. Müşterilerin oluşturdukları taleplere genellikle pozitif yaklaşan bankalar, bunun yanında daha iyi bir hizmet verebilmek adına çeşitli kampanyalar düzenlemektedirler. Banka hesabındaki bloke sebepleri nelerdir ve nasıl oluşurlar, hep birlikte inceleyelim.

Bankalar en çok müşterilerinin nakit ihtiyaçlarını karşılamak adına bu kampanyaları düzenliyorlar. Ancak bu ayrıcalıklı kampanya hizmetleri, bankaların kendilerini garantiye almaya yönelik olarak işliyor. Bunun ne demek olduğunu daha açık bir dille anlatmak gerekirse, banka kişiye özel bir sunduğu hizmet karşısında sadece müşterilerinden sadece imza talep ediyor. Bunun karşılığında kredi kartı, kredi, mevduat hesabı gibi ihtiyaçların borçları ödenmez ise, idari ya da yasal takip başlatabilme yetkisine sahip oluyorlar. Banka hesabındaki bloke sebepleri nelerdir diye soracak olursanız, bunun için birden fazla sebep sıralayabiliriz.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazımızda, banka hesabındaki bloke sebepleri nelerdir sorusunu maddeler halinde açıklayalım;

  • Devlete Olan Vergi Borcu Ödenmezse
  • Vergi Kaçakçılığına Düşülürse
  • Kredi veya Kredi Kartı Taksitleri Ödenmezse
  • Banka Hesaplarında Şüpheli Para Hareketliliği Olursa
  • Adil Bir Suç İşlendiyse
  • Kaçak Yollar İle Yurt Dışına Çıkılırsa
  • Sebepsiz Yere Banka Hatasından Dolayı Bir Hata Olursa

Hesaba Bloke Gelmesi

Bakalar, idari ve yasal takip süreci işlemlerinde, müşterilerin maaş hesaplarına bloke koyma yetkisine sahiptirler. Ülkemizin anayasa ve hukuk kanunlarına göre, takibin süresi aşılırsa, müşterinin hesaba bloke gelmesi maalesef ki mümkündür. Bloke işlemleri yasal yollarla yürüdüğü için, vatandaşların bu ve bunun gibi durumlara itirazları olumsuzlukla sonuçlanır.

Bankalar, kendilerine bağlı oldukları müşterilerinin hesaba bloke gelmesi gibi durumları en son çare olarak değerlendirmektedirler. Ülkemizde çok tercih edilen bankaların sayısı fazla olduğu için, bankalar müşteri kaybetmemek adına hesaba bloke gelmesi işlemlerini son işlem olarak değerlendirirler. Bankalar, müşteri kaybetmemek adına her ne kadar maaşları ödeme yönünde inisiyatif gösterseler de, bazı vatandaşların borç ödememe konusunda ısrarcı davranışlarına karşı hesaba bloke gelmesi durumuna mecbur kalıyorlar.

Hesaba Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır?

Bir vatandaşın hesabına bloke konulursa, hangi konuda bloke edildiğini çalıştığı bankadan öğrenmesi gerekir. Hesaba konulan bloke nasıl kaldırılır sorusunun yanıtı için ilk atılacak adım bu yönde olmalıdır. Çünkü bazı durumlarda bankaların sistemlerinde yaşanan sorunlar yüzünden yanlış kişilerin hesaplarına bloke konulabiliyor. Dolayısıyla vatandaşların hangi sebeple bloke işlemine maruz kaldıklarını öğrenip, ardından yasal ve hukuki yollara başvurması gerekiyor. Bir diğer hesaba konulan bloke nasıl kaldırılır sorusunun yöntemi ise daha farklı. Bazı bloke işlemleri, banka tarafından yapılıyorken, bazı durumlarda da mahkeme kararıyla bloke işlemi uygulanabiliyor. Bloke sebebi öğrenildikten sonra hukuki ve yasal takip işlemleri gerekmişse, en kısa zamanda bir avukata başvurmak gerekiyor.