Atmden Günde Kaç Para Çekilebilir?

tarafından
29
Atmden Günde Kaç Para Çekilebilir?

Gündelik hayatımızda her birimizin acil nakit paraya sıkıştığı zamanlar olabiliyor. Para çekme, para yatırma, havale ve EFT gibi genel işlemler gerektiğinde mobil uygulamalar haricinde her birimiz ATM cihazlarına ihtiyaç duyuyoruz. Banka ATM cihazlarının kendilerine özel bir para çekme limiti bulunuyor. Atmden günde kaç para çekilebilir sorusu bu doğrultuda değişiklik gösterebiliyor. Her bankanın kendine özel bir para çekme limiti bulunurken, yılsonlarında finansal durum gidişatlarına göre bu rakamlarda azalma ya da artış görülebiliyor. Bankaların kendilerine özel koyduğu bu limitlerin üzerinde para çekme işlemi gerçekleştirmek istiyorsanız, en yakın banka şubesine giderek gişeden işlem yapmanız gerekmektedir.

Bankaların Günlük ATM Para Çekme Limitleri

Bankalar, kendilerine ait olan ATM’lerden para çekilebilmek için belirli bir limit uygulamaktadır. Bu limitin başlıca sebebi, hesap bilgileri çalınan şahısların bankada bulundurdukları paranın tamamını güvence altına tutmaktan geçer. Bireysel, kurumsal, çiftçi hesabı ya da şirket hesabı gibi hesapların kendilerine özel limitleri bulunur. Bankaların günlük ATM para çekme limitleri şu şekildedir;

Ziraat Bankası

Ziraat Bankası günlük ATM para çekme limiti 1.500 Türk Lirası’dır. Fakat bu limit, emekli maaşını Ziraat Bankası üzerinden alan vatandaşlar için uygulanmamaktadır. Ayrıca belirli bir komisyon ödeyerek, tek seferde daha fazla para çekme işlemi uygulanabilmektedir.

Garanti Bankası

Garanti Bankası günlük ATM para çekme limiti 2.00 Türk Lirası’dır. Belirli bir komisyon ödenmesi halinde, bu limitin üzerinde çekim işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

QNB Finansbank

QNN Finansbank günlük ATM para çekme limiti 1.500 Türk Lirası’dır. Daha fazla para çekme isteyen vatandaşlar, belirli miktarlarda komisyon öderler.

Vakıfbank

Vakıfbank günlük ATM para çekme limiti 1.500 Türk Lirası’dır. Döviz kuru olarak para çekmek isteyen kişiler, 1000 Dolar ya da 1000 Euro gibi para çekme limitine maruz kalırlar.

Türkiye İş Bankası

Türkiye İş Bankası ATM para çekme limiti 1500 Türk Lirası’dır. Daha fazla para çekmek isteyen vatandaşlar diğer bankalarda da olduğu gibi belirli bir miktar komisyon ödemek zorunda kalırlar. Ayrıca Türkiye İş Bankası ile yurtdışında da 1500 TL çekebilmemiz mümkündür.

Türkiye Ekonomi Bankası (TEB)

Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) ATM para çekme limiti 1000 Türk Lirası’dır. Diğer bankaların genelinde olduğu gibi TEB üzerinden de fazla ücret çekmek isteyenler belirli bir komisyon ödemek zorunda kalırlar.

HSBC

HSBC ATM para çekme limiti diğer bankalara göre çok daha farklılık göstermektedir. Bu miktar kartın çeşidine göre değişiklik gösterebilir. HSBC Advance Kart kullanan kişiler günlük 2000 TL, Premier Kart kullanan kişiler günlük 3000 TL, HSBC Visa Electron Banka Kart kullanan kişiler ise günlük 1500 TL para çekme limiti ile işlem yapabilirler.