Asgari Ücreti Olan Birisi Ne Kadar Kredi Çekebilir?

tarafından
35
Asgari Ücreti Olan Birisi Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Ülkemizin malum gidişatı ve artan ihtiyaç giderleri ile birlikte vatandaşların çoğu zaman nakit paraya ihtiyaçları oluyor. Aylık giderler, günlük ihtiyaçlar vb. durumlarda dar gelirli vatandaş bu dönemi atlatmakta zorluk çekiyor. Yaşam kalitesinin artması, oluşan zamlar, hayat standartlarının yükselmesi gibi durumlar karşısında asgari ücretli vatandaş ay sonunu zor getiriyor.

2019 yılı itibari ile asgari ücret 2020 Türk Lirası olarak belirlendi. Çekirdek bir aile bu maaş ile giderlerini kıt kanaat karşılayabiliyorken, ihtiyaç kredisine başvurmaya mecbur kalıyor. Yeni yıla yaklaştığımız şu dönem itibariyle de asgari ücretin ne kadar artacağı da ayrı bir merak konusu. Asgari ücreti olan birisi ne kadar kredi çekebilir sorusu da, en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Bunun için düşük faiz oranlarını iyi bir şekilde inceleyerek başvurunuzu yapabilirsiniz. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazımızda bankaların ihtiyaç kredilerini ve faiz oranlarını inceleyeceğiz.

Asgari Ücretli İhtiyaç Kredisi

Asgari ücret, her yıl değişken oranlar ile artış göstermekte. Asgari ücretli ihtiyaç kredisi çekmek isteyen vatandaşlar, o yıl içerisinde belirlenmiş olan asgari ücret aylığının %60’ı kadar kredi çekebiliyor. Bankalar da vatandaşa göstermiş olduğu güzellikler sayesinde vatandaş aylık ödemesini zorlanmadan yapabiliyor.

Asgari Ücret ile Kredi Çekme Oranları

Bankalar, asgari ücret ile kredi çekme oranları konusunda değişiklik gösterebiliyorlar. Üst kısımda da belirttiğimiz gibi, genellikle asgari ücretin %60ı kadar kredi imkânı sunuyorlar. Ancak bazı bankalarda bu oran %40’a kadar düşebiliyorken, bazı bankalarda ise %70’e kadar çıkabiliyor. Çalıştığınız bankanın resmi internet sayfasını ziyaret ederek asgari ücret ile kredi çekme oranları prensiplerine göz atabilirsiniz.

Asgari Ücret ile Konut Kredisi

Asgari ücret ile konut kredisi başvurusunda bulunmak mı istiyorsunuz? Çıkmaz diye üzülüyor musunuz? Üzülmeyin, birçok banka asgari ücret ile konut kredisi başvurusu yapan vatandaşı eli boş göndermiyor. Asgari ücret ile konut kredisi için çekilen kredi yetersiz geliyorsa, alınacak evi bankaya gelir miktarı şeklinde sunabiliyorsunuz. Lakin çalıştığınız banka aldığınız evi ipotek olarak gösteriyor. Burada konut kredisini ödeyememeniz durumunda banka bu evi satışa çıkartabilir kanunu devreye giriyor. Kredi ödeyememe gibi bir durum söz konusu ise, garanti bir şekilde kendinize gelir sağlayan bir gayrimenkul ile anlaşarak, gelir durumunuzu bankaya göstermelisiniz. Bu sayede asgari ücret ile konut kredisi başvurunuz olumlu sonuçlanacak, yeni bir ev sahibi olabileceksiniz.