2020 Asgari Ücret Ne Kadar?

tarafından
49
2020 Asgari Ücret Ne Kadar?

Birçok çalışanı yakından ilgilendiren konulardan birisi de asgari ücretle ilgili olduğu söylenebilir. Çünkü çalışanların geçim sıkıntısından kaynaklı olarak asgari ücrette ne gibi düzenlemeler olacağı merak konusuydu. Asgari ücretle ilgili yapılan zammın ne kadar olduğuyla ilgili olarak da açıklama geldi. 2020 itibariyle artık alacakları asgari ücret 2324 TL olacak. Milyonlarca vatandaş uzun zamandan beridir asgari ücretle ilgili takiplerini sürdürüyordu. Üstelik TUİK tarafından da asgari ücretin ne kadar olması gerektiği konusunda paylaşımları oluyordu. Toplantı 3 defa yapıldı ve en sonunda da asgari ücretle ilgili olarak bir karara bağlanmış oldu. Böylelikle milyonlarında merakla beklemiş olduğu asgari ücretle ilgili olarak yanıt gelmiş bulundu.

2020 Asgari Ücret Kaç TL Oldu?

Asgari ücret maaşla çalışan milyonlarca insan tarafından sıkça sorulan ve merak edilen asgari ücret miktarı kesinleşti. Asgari ücret 2020 TL’den 2.324 TL’ye arttırıldı. Asgari ücrete yapılan bu küçük zammın yanında giderlerinizin de yaklaşık aynı oranlarda artacağını da belirtmekte fayda var. 2020 Asgari Ücret 2324 TL Oldu.

2020 yılı için asgari ücretle ilgili olarak net bir karar verilmiş oldu. Yapılan konuşmalar ve karar neticesinde de artık 2020 yılı itibariyle yeni zamlanan asgari ücret tutarı alınacak. Asgari ücrete yapılmış olan zam oranına bakıldığı zaman ise  15.04 zam yapılmış olduğu görülüyor. Yapılan toplantılar neticesinde de asgari ücretle ilgili olarak ortak bir karar alınmış oldu. Böylelikle milyonların sorduğu 2020 Asgari Ücret Ne Kadar? sorusu da cevaplanmış oldu.

İşverene 75 TL Destek

Ortaklaşa bir karar da sonuca gidilirken de iş verene de 75 TL destek sağlanmış olacak. 2020 yılı itibariyle de agi de değişiklik yaşanmış oldu. Buna göre, Bekar 220,68 TL, Evli,eşi çalışmayan, 1 çocuklu 297.92 TL, Evli, eşi çalışmayan, 2 çocuklu 331.03 TL, Evli, eşi çalışmayan, 3 çocuklu 375.17 TL, Evli, eşi çalışan 220.68 TL alacak. Türk İşten de asgari ücretle yapılan açıklama sonrasında da tepki geldi. Yapılan tepkilerde asgari ücrette ki verginin kaldırılması talep edildi. 2020 Asgari Ücret  son durum ile ilgili olarak da artık karar verilmiş oldu. Yeni yıla girmemizle birlikte artık asgari ücret son hali ise 2324 TL olarak kesinleşmiş oldu. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun dördüncü kes yapmış olduğu toplantı sonrasında da net bir karar da ortak kılındı.

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk tarafından da asgari ücretle ilgili olarak bir açıklama geldi. Yapılan açıaklama da ise 2020 senesine girdiğimiz bu dönemde artık geçerli olacak rakamın ise rakamın 2 bin 324 olarak değiştiğini belirtmiş oldu. 7 milyonun üzerinde çalışan kişileri yakından ilgilendiren asgari ücretle ilgili açıklama da  bu sayede kesin hale getirilmiş oldu. Merak edilen soru da cevaplanmış oldu.